Kevés komolyabb trauma van annál, mint amikor egy szülő azzal szembesül: gyereke daganatos beteg. Ilyenkor az apukák és anyukák krízishelyzetbe kerülnek, és bár igyekeznek erősnek mutatkozni, segítségre szorulnak – riportjában erre hívja fel a figyelmet Krúdy Tamás. A Nők Lapja hasábjain megjelent írás a Média a Családért-díj októberi jelöltje lett.
Kevés komolyabb trauma van annál, mint amikor egy szülő azzal szembesül: gyereke daganatos beteg. Ilyenkor az apukák és anyukák krízishelyzetbe kerülnek, és bár igyekeznek erősnek mutatkozni, segítségre szorulnak – riportjában erre hívja fel a figyelmet Krúdy Tamás. A Nők Lapja hasábjain megjelent írás a Média a Családért-díj októberi jelöltje lett.
Krúdy Tamás újságíró, kommunikációs szakember. Írásai többek közt a Nők Lapja és a Képmás magazin hasábjain jelennek meg.
Amikor kiderül, hogy egy gyerek daganatos beteg, mindenki az ő gyógyulására fókuszál, a szülőkkel kevésbé törődik a környezet. Ezzel dr. Hauser Péter gyermekonkológus is tisztában volt, amikor pedig látta, hogy külföldön milyen szervezetek igyekeznek támogatni az érintett családokat, úgy érezte: itthon is létre kell hozni egy ilyet. Nagyjából ezzel egy időben ismerte meg Keresztes-Németh Anitát, aki korábban maga is átélt ilyen helyzetet: kislányát 10 évvel ezelőtt, kétéves korában diagnosztizálták daganatos betegséggel. Mivel Tamás az asszonynak egy időben kollégája volt, az ismeretség pedig megmaradt, történetüket viszonylag közelről követhette végig. Emiatt szívesen vállalta, hogy bemutatja az általuk életre hívott Érintettek Egyesület küldetését.
„Anitáékkal néhányszor találkoztam az elmúlt években is, illetve hallottam róluk információkat, de történetük az én fejemben is akkor állt össze kerek egésszé, amikor a cikk miatt hosszasan beszélgettem velük. Ilyen helyzetben a szülők többségének fogalma sincs semmiről, nem érti, mi történik körülette, miért pont ő lesz érintett. Hasonló érzések dolgoztak bennem is a negyedik gyerekem születésénél, akiért napokig, hetekig küzdöttünk, utána sem volt egyértelmű, hogy képes lesz-e az önálló életre. Emiatt abszolút átéreztem Anita helyzetét, jól tudtam, milyen állapotban vannak ilyen helyzetben a szülők” – mondja Tamás.
Ez az állapot pár hétig tart, ezt követően a család elkezd harcolni. Ilyenkor jelenthetnek nagy segítséget azok a szülők, akik ismerik az ilyen küzdelmeket, átéltek már hasonló helyzetet. „Az apukák és anyukák lelki felkészítése rengeteget számít, így sokkal hatékonyabban tudják támogatni gyerekük gyógyulását” – emeli ki a szerző. Az érintett szülőknek a megbízható, hiteles információkra nagy szükségük van, ha ugyanis az internetről kezdenek el tájékozódni, tévhitekkel, fals információkkal is szembesülhetnek, legrosszabb esetben sarlatánokban kezdenek el bízni orvosaik helyett. Ez bizonyos szempontból érthető, hiszen általában nem magyarázza el nekik senki, hogy körülöttük mi és miért történik, gyakran az orvosoktól, ápolóktól kapott tájékoztatást sem képesek befogadni, értelmezni. Az egyesület emiatt állította össze – szakértők segítségéven, de hétköznapi nyelvezettel – az Érintettek könyvét, ami fontos információkkal látja ez a szülőket. Tudástárat is létrehoztak, ahol megtalálható minden fontos információ, legyen szó a kemoterápiáról, a sugárkezelésről, a táplálásról vagy az altatásról. Működtetnek segítő telefonvonalat is, mellette pedig szerveznek az érintetteknek közös programokat: kirándulásaik nagyon népszerűek, de kötnek, varrnak és horgolnak közösen sapkákat és kendőket is a hajukat elvesztő kicsiknek. Példájuk mutatja, hogy segítőkészség mindenkiben van, csak meg kell mutatni annak módját.