A házasságok évek, évtizedek alatt óhatatlanul kihűlnek, és azzal együtt gyengül a felek között az a kapocs, ami a családot összetartja. Emiatt is fontos, hogy a párok tegyenek azért, hogy megakadályozzák az elhidegülést és megőrizzék az intimitást. Ennek mikéntjét járták körbe a Duna Televízió Agapé című műsorában, ami a Média a Családért díj jelöltje lett. A témáról a műsor felelős szerkesztőjével, Bodó Máriával beszélgettünk.
A házasságok évek, évtizedek alatt óhatatlanul kihűlnek, és azzal együtt gyengül a felek között az a kapocs, ami a családot összetartja. Emiatt is fontos, hogy a párok tegyenek azért, hogy megakadályozzák az elhidegülést és megőrizzék az intimitást. Ennek mikéntjét járták körbe a Duna Televízió Agapé című műsorában, ami a Média a Családért díj jelöltje lett. A témáról a műsor felelős szerkesztőjével, Bodó Máriával beszélgettünk.
Bodó Mária szerkesztő-műsorvezetőként dolgozik az MTVA Vallási Főszerkesztőségénél, a Duna Televízió és a Kossuth Rádió számára egyaránt készít műsorokat. Szerkesztőtársa Gál Kata, aki szintén az MTVA Vallási Főszerkesztőségének munkatársa.
Az Agapé rendszeresen foglalkozik párkapcsolati témákkal, ehhez kötődően pedig már régóta tervezték a házasságon belüli szexualitás és intimitás kérdéskörének körbejárását. „Azért tartottuk ezt fontosnak, mert erről a témáról keveset beszélünk, televíziós képernyőkön pedig végképp alig találkozunk vele, legalábbis elmélyült beszélgetés formájában. Kényes kérdés ez, amiről nem könnyű beszélni, ami kicsit tabusított is. Jelen adásunkban egy férfi és egy női párterapeuta – Héjj-Csizmazia Gyopár és Mihalec Gábor – szólalt meg, mellettük pedig részt vett a beszélgetésben Frivaldszkyné Jung Csilla klinikai szakpszichológus és Krúdy Tamás újságíró, kommunikációs szakember is. Mindannyian azt tapasztalták, hogy a házasságon belüli szexualitást nem egyszerű szóba hozni. Ebben van egyfajta kettősség is, mert miközben a saját párkapcsolatunkon belüli intimitásról nehezen beszélünk, addig azt érezzük, hogy manapság minden a szexről szól, mindenhonnan az ömlik ránk. Ezt nem csak magánszemélyként látjuk így, hanem ezt tapasztalják a pszichológusok és a párterapeuták is. Ők azt is érzékelik, hogy erre a témakörre az embereknek nincsenek meg a megfelelő szavaik” – mondja Mária.
Bár az Agapé jelen adásának fő témája a testi intimitás volt, elkerülhetetlen volt annak átbeszélése is, hogy ez a kérdés hogyan kapcsolódik a lelki tényezőkhöz. Emiatt volt a műsor kiindulási pontja az érzelmi intimitás. „Alapvetés volt a szakértők részéről, hogy ez a két terület összekapcsolódik, és hogy egészséges testi intimitás csak akkor tud kialakulni, ha megvan az a lelki, érzelmi bázis, amire az épülhet. Beszéltek a megszólalóink arról is, hogy az intimitás ápolása miért fontos a házasságokban, miért nem szabad beletörődni abba, hogy az kiveszik egy idő után a kapcsolatokból. Ezt azért sem szabad hagyni, mert érinti a hűség-hűtlenség kérdéskörét is. Az adás legfőbb erőssége egyébként az volt, hogy a vendégeink nyíltan, őszintén és kendőzetlenül szólaltak meg, a témától egyáltalán nem voltak zavarban. Hiába voltak jelen elsődlegesen szakértőként, személyes történeteket is elmeséltek, szót ejtettek saját párkapcsolatukról, házasságukról is. Krúdy Tamás például beszélt arról, hogy a feleségével való megismerkedése során túl hamar lépett be a szexualitás, és csak később – amikor a házasságuk elején nehézségek léptek fel – értették meg, hogy a korai testi intimitás lefojtotta az ismerkedési folyamatukat. Később ez komoly nehézségeket is eredményezett, amivel foglalkozniuk kellett. Ehhez kaptak az egyháztól komoly segítséget. Történetükről többször tanúságot is tettek, annak kapcsán jöttek rá arra, hogy esetük messze nem egyedi, hanem meglehetősen gyakori és átlagos” – mondja a szerkesztő.
A műsorban arról is szó esett, hogy a házasságokra a kimondatlan feszültségek, a korábbi kapcsolatokból eredő szexuális emlékek hogyan tevődnek rá. Ezeket a kérdéseket is fontos tisztázni és átbeszélni annak érdekében, hogy a házasságban a testi és lelki intimitás rendben legyen. Az adás után sok visszajelzést kaptak a szerkesztők, arra is volt példa, hogy megtudták: valaki először egyedül nézte meg a műsort, aztán a férjével, ezt követően pedig leültek egymással beszélgetni, amivel elindulhatott a kapcsolatukban egy gyógyulási folyamat.