Az utóbbi időben rengeteget hallhattunk arról, hogy az okostelefonok használata milyen hatással van a gyerekekre, és miért kellene azt iskolai és a családi oldalról egyaránt keretek közé szorítani. Ezt a kérdéskört járták körül az M5 kulturális csatorna Ez itt a kérdés című műsorában is szakértők segítségével. Az adás a Média a Családért díj jelöltje lett.
Az utóbbi időben rengeteget hallhattunk arról, hogy az okostelefonok használata milyen hatással van a gyerekekre, és miért kellene azt iskolai és a családi oldalról egyaránt keretek közé szorítani. Ezt a kérdéskört járták körül az M5 kulturális csatorna Ez itt a kérdés című műsorában is szakértők segítségével. Az adás a Média a Családért díj jelöltje lett.
Németh Hunor a Pázmány Péter Katolikus Egyetem magyar–történelem szakos hallgatójaként kezdett el gyakornokként dolgozni az M5-nél idén tavasszal. Szeptember óta vesz részt szerkesztőként az Ez itt a kérdés és riporterként az Agenda készítésében. Balogh Péter öt éve dolgozik az M5 kulturális csatornánál kiemelt szerkesztőként, részt vesz az Agenda, az M5 História, az Ez itt a kérdés és a Kommentár Klub készítésében is. Az általa szerkesztett Kommentár Klub egy évvel ezelőtt az ABU Prizes versenyén első helyezést ért el TV News Reporting kategóriában.
Több európai országhoz hasonlóan szeptembertől Magyarországon is egységes szabályozás tiltja, hogy a diákok a szükséges feladatokon túl mobilozással tölthessék az idejüket az iskolákban. Az M5 kulturális csatorna ennek apropóján járt utána annak, hogy az online tér és az okoseszközök milyen hatással vannak a gyerekek mindennapjaira, miképp illeszkednek a közösségek és a családok életébe. Az adásnak négy vendége volt, Máthé Zsuzsa, a Szent István Intézet igazgatója; Szűts Zoltán médiakutató, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem dékánja; Pöltl Ákos családbiztonsági szakértő, a Mathias Corvinus Collegium vezető oktatója; valamint Hal Melinda klinikai szakpszichológus. A szakértőkkel Horváth Szilárd beszélgetett, ennek ez esetben külön jelentősége volt.
„Nálunk a műsorkészítés mindig közös munka, minden héten folyamatosan beszélgetünk és többször egyeztetünk egymással. Azt valljuk, hogy azok a témák működnek igazán, amelyekben a műsorvezető jól érzi magát. Horváth Szilárd személye itt azért fontos, mert ő nemcsak kiváló tévés és rádiós kolléga, hanem tanár és iskolaigazgató is – ő alapította a gödi Búzaszem iskolát –, így pontosan tudja, hogy a digitalizációnak hol van a helye a gyerekek nevelésében. Emiatt alakulhatott ki a közös gondolkodás a műsor vendégei között” – mondja Balogh Péter, a csatorna kiemelt szerkesztője. Az adásban a szakértők megvitattak minden olyan problémás jelenséget, amelyek a gyerekeket veszélyeztethetik az online térben, és amelyek hatással lehetnek az érzelmi és a kognitív fejlődésükre, szociális életükre, családi kapcsolataikra. Ezek fontos szempontok, mert az okostelefonok idő előtti és túlzott használata nem gyorsítja, hanem inkább lassítja a gyerekek fejlődését, és rossz hatással van a kapcsolatrendszerük alakulására. Ugyanakkor a megfelelő, célzott és tudatos alkalmazásuknak számos előnye is lehet, erről szintén szó esett a beszélgetésben. A műsorban beszéltek a szülők szerepéről is, hiszen bár erről kevesebb szó esik, de a viszonyulás az okostelefonokhoz esetükben is gyakran problémás, ezzel ráadásul rossz példát is mutatnak a gyerekeknek. Pedig a feladat leginkább az volna, hogy a fiatalok az ilyen eszközök helyes használatát megtanulják.
Az adás szerkesztését Németh Hunor kapta meg, aki a Közmédia Tehetséggondozó Programjában végzett Péter mentorálásával. „A műsorkészítés során végig azt tartottuk szem előtt, hogy ezt a napjainkban nagyon aktuális témát közérthetően, mégis magas színvonalon beszéljük át. Emiatt hívtunk meg szakértőket minden olyan területről, amelyek ebben a kérdésben relevánsak lehetnek. Azt gondolom, hogy a témát alaposan körbe tudtuk járni” – mondja Hunor. Péter külön megemlíti, hogy mentoráltja a programban nagyon jól fejlődött. „Ilyenkor mindig megpróbáljuk megtalálni, hogy mi az a terület, amelyben az újonnan érkezők jók lehetnek. Emiatt van az, hogy a gyakornokok minden műsorba belenézhetnek. Ez történt Hunorral is, segítette a Multiverzum csapatának munkáját, riporterkedett az Agendában, illetve megismerkedett a történelmi műsorunk kulisszatitkaival is. Viszont az Ez itt a kérdés volt az a műsor, amelyikben először részt vett kollégaként, és egyből kiválóan teljesített, amit ez a jelölés is mutat.”