A Külhoni Média a Családért-díj 2024. júniusi jelöltje:

Üveggömbből életre hívott család

Szlovákiában is sok pár olyan pár él, akiknek természetes úton nem születhet gyerekük, de hála az orvosok eszköztárának és a lombikprogramnak, végül mégis bővülni tud a családjuk. Tóth Tünde egy érintett házaspárral beszélgetett az ide vezető útról, a kislányukért vívott küzdelemről. A ma7.sk videóriportja a Média a Családért díj jelöltje lett.

Szlovákiában is sok pár olyan pár él, akiknek természetes úton nem születhet gyerekük, de hála az orvosok eszköztárának és a lombikprogramnak, végül mégis bővülni tud a családjuk. Tóth Tünde egy érintett házaspárral beszélgetett az ide vezető útról, a kislányukért vívott küzdelemről. A ma7.sk videóriportja a Média a Családért díj jelöltje lett.

Üveggömbből életre hívott család

Tóth Tünde eredetileg magyar- és angol szakos tanár, de a gyereke születése után nem ment vissza tanítani. Újságíró szeretet volna lenni, de amikor jelentkezett a Ma7.sk portálhoz, nem volt ilyen nyitott pozíció. Volt viszont hely a videós részlegen, így megkérdezték, nem lenne-e ahhoz kedve. Néhány beszélgetés után megtetszett neki az a terület is, így elvállalta a feladatot. A portálnál öt éve dolgozik videós szerkesztőként.

A Gaál családnál egyből az esküvő után tervben volt a gyerekvállalás, de a várva várt baba sokáig nem akart megérkezni. A pár több hónapnyi próbálkozás után döntött úgy, hogy orvosi segítséget kér, kislányuk pedig három sikertelen inszemináció után, lombikprogramnak köszönhetően születhetett meg. „Azért tartottam fontosnak a történetük bemutatását, mert rendkívüli módon érdekelnek a tabutémák és azok a kérdések, amelyekről az emberek nem szívesen beszélnek. Ezek közé tartozik a lombikprogram, ami tabutéma annak ellenére, hogy valószínűleg mindenkinek a környezetében él olyan pár, amelynek annak segítségégével születhetett gyerekük. A videónkban megszólaltatott házaspárt egy Facebook-csoportban ismertem meg, ahol jeleztem: szívesen készítenék egy anyagot erről a témáról, de nem tudom, mennyire nyitottak erre a szülők. Meglepődtem, mert legalább 15-20 anyuka írt nekem, mindannyian szívesen találkoztak volna velem. A legtöbben visszakoztak, miután kiderült, hogy kamerás beszélgetésről lenne szó, de ketten-hárman még így is vállalták volna az interjút. Ágiéknak különösen örültem, mert náluk nem csak ő vállalta a szereplést, hanem az édesapa is. A beszélgetés során elmondták, mi segítette őket a családdá válás útján és mikor érezték magukat leginkább hitevesztettnek, és persze azt is megosztották velünk, hogy melyek voltak számukra a legörömtelibb pillanatok” – mondja Tünde.

A házaspár a riport során végig nyitott volt, bepillantást engedtek a legmélyebb érzéseikbe is. „Magam is meglepődtem azon, hogy mennyire nyíltan és őszintén beszéltek, kérdezhettem tőlük bármit, ami az életükhöz kapcsolódik. Válaszaikból azt éreztem, hogy történetükről mindent szeretnének elmondani, szeretnék mások felé is közvetíteni, hogy az ilyen jellegű problémákat nem kell szégyellni. Ez fontos, mert sok pár arra a pontra is nehezen jut el, hogy egyáltalán szakmai segítséget kérjen a gyerekvállaláshoz. Ha az megtörténik, akkor általában már nincs probléma, onnantól kezdve csak az eredményt kell kivárni. Ágiéknál egyébként a férj volt az, aki hamarabb eljutott arra a pontra, hogy kérjenek segítséget. Ez azért kiemelendő, mert e téma kapcsán általában csak az édesanyákat szoktuk emlegetni, pedig a történetnek részesei az apukák is.”

Tünde fontosnak tartja, hogy az érintettekkel merjünk a meddőség témájáról nyíltan beszélni, merjünk tőlük kérdezni. Ha ez nekik kellemetlen, akkor azt úgyis jelzik, de amúgy jól esik nekik az ilyen jellegű érdeklődés. „Ezzel is erősíteni lehet az emberekben azt, hogy a gyerekvállalás nehézsége nem szégyen, hogy nem kell titkolni azt, ha a család csak lombikprogram segítségével bővülhetett. A végeredmény tekintetében lényegtelen, hogy a baba milyen módon fogant, a fontos az, hogy megszülethessen.” Ezt a kérdést tabusítani már csak azért sem szabad, mert ahogy máshol, úgy Szlovákiában is sok baba születik asszisztált eljárásokkal: az országban élő párok 15 százaléka nem tud természetes úton gyereket vállalni, de az érintettek 90 százaléka végül szülővé válhat orvosi segítséggel.

Ez a pályamú eredetileg megjelent: ma7.sk

A külhoni Média a Családért díj támogatói:

Nemzetpolitikai Államtitkárság – Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
Fő támogató
MBH Bank
A közönségdíj támogatója